Fortepijono muzikos puota Ilzenberge

Fortepijono muzikos puota Ilzenberge

Ketvirtus metus tęsiasi graži Rokiškio ir Rumunijos muzikos vakarų ciklo tradicija, skirta įprasminti draugystę, taip pagerbiant Ilzenbergo dvaro valdytojos Livijos Majoresku-Dimšienės, nuostabaus operinio balso pianistės, buvusio Rumunijos ministro pirmininko, kultūros veikėjo Tito Majoresku dukros, atminimą. Šiemet fortepijono muzikos puota pirmą kartą surengta atstatytuose Ilzenbergo dvaro rūmuose, kuriose kadaise muzikavo pati L. Majoresku-Dimšienė.

Sugrįžo į namus

Nuo šio rudens Rumunijos ir Rokiškio muzikos draugystės vakarai sugrįžo į namus. Taip sakė Ilzenbergo dvaro šeimininkas Vaidas Barakauskas. Jis ir dvaro vietininkas Gintaras Bingelis vylėsi, kad „pirmas blynas“ neprisvilo: kelerius metus gvildenta idėja dvare, kuriame tebegyvena Livijos Majoresku-Dimšienės prisiminimai, rengti jos garbei skirtus muzikos vakarus, pagaliau įgyvendinta. Rugsėjo 29 d. įvykęs koncertas – plano paversti dvarą profesionalių menų, prie kurių turėtų galimybę prisiliesti ne tik didmiesčių, bet ir provincijos publika, tęsinys.

A. Vaduva – jauna ir talentinga

Šiųmetė muzikos vakarų ciklo atlikėja – Rumunijos pianistė Aleksandra Vaduva, į Ilzenbergą atvykusi iš Londono. Jaunoji Rumunijos žvaigždė fortepijonu groja nuo ketverių metų. Dabar jaunoji atlikėja– daugelio tarptautinių konkursų DSC 0809laureatė, koncertuojanti su Londono Karališkosios muzikos akademijos simfoniniu orkestru, po pasaulio scenas keliaujanti su soliniais koncertais.

Pianistė yra laimėjusi daugybę nacionalinių bei tarptautinių fortepijono konkursų: pelniusi pirmąjį prizą „Vienos tarptautiniame fortepijoniniame konkurse“, trečiąją premiją „Beethoveno pianistų konkurse“, pirmuosius prizus „Pro Piano“ ir „Carl Filtsch“ tarptautinėse fortepijono varžybose bei daugelyje kitų. Ilzenbergo dvaro menę atlikėja pripildė klasikinės muzikos garsais: penktadienio vakarą skambėjo užsienio klasikų Šumano, Skarlačio, Bethoveno, Bartoko, Enesko ir lietuvio Balio Dvariono kūriniai.

„Esu sužavėta dvarvietės ir Rokiškio publikos“, – teigė pianistė, pridurdama, jog jai didžiulė garbė koncertuoti erdvėje, kurią kadaise valdė garsios Rumunijos giminės palikuonė, talentinga muzikantė Livija Majoresku-Dimšienė.

Neeilinė meilės istorija

Gražios dviejų valstybių bendrystės, kurios centru tapo Rokiškis, idėja prasidėjo nuo Ilzenbergo dvaro: nuo lietuvio bajoro Eugenijaus Dimšos ir rumunės Livijos Majoresku – garsaus literatūros kritiko, ministro pirmininko Tito Majoresku dukros – meilės istorijos. Jiedu valdė Ilzenbergo dvarą, o Dimšai mirus Livija šiame dvare su dukromis gyveno iki 1946 m. Kaip pasakojama, tai buvo ypatingo intelekto ir talento didikė: talentinga muzikė, literatė, rašytoja, mokėjusi daug užsienio kalbų, bet kartu ir labai paprasta, šilta.

DSC 0791Romantiška rumunės ir lietuvio meilės bei gyvenimo istorija buvo ta sėkla, paskatinusi Rumunijos nepaprastąjį ir įgaliotąjį ambasadorių Daną Adrianą Balanesku kartu su rajono savivaldybe ir Ilzenbergo dvaro šeimininku Vaidu Barakausku Rokiškyje rengti koncertų ciklą, skirtą prisiminti garsią kraštietę L. Majoresku-Dimšienę.

Koncertai vyksta kelerius metus

2014 m. Rokiškio krašto muziejuje įvyko pirmasis ciklo koncertas – tuomet Ilzenbergo dvaro rūmai dar nebuvo rekonstruoti, todėl trūko renginiams tinkamų erdvių.

Pradėti koncertų ciklą Rokiškyje buvo pakviesta Aleksandra Dariesku – talentinga Rumunijos pianistė, koncertuojanti didžiausiose pasaulio scenose, tarp jų – ir „Royal Albert Hall“ Londone bei „Carnegie Hall“ Niujorke.

Tuo tarpu pernai muzikos vakarų ciklo koncerte klasikinės muzikos mylėtojus džiugino pasaulinio garso Rumunijos sopranas Anda Louise-Bogza.

 

Aldona MINKEVIČIENĖ


Our website is protected by DMC Firewall!