Dvaro atstatymas

Dvaro atstatymas

 

Čia gera ir gyventi, ir dirbti

Gyvenamasis namas buvo remontuotas 1970 metais. Tačiau keletą pastarųjų dešimtmečių pastatas buvo nebenaudojamas ir apleistas. Po rekonstrukcijos čia įkurdinta Ilzenbergo dvaro ūkio kontora, kepykla, pieno cechas, čia gyvena ūkio vadovas ir keletas darbuotojų.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProIdff3acb7dcb

Parkas ir dvaras – neatskiriami Lietuvos kultūros dvyniai

„Prie pat rūmų augo didelis įvairių medžių parkas: greta aukštų klevų, ąžuolų, pušų ir liepų augo žemesni krūmai – lazdynai, jazminai, baltos ir gelsvos akacijos. Skurdžiai kerojo parko žolynai ir samanynai, nes pro aukštus medžius tik retkarčiais prasiskverbdavo saulės spinduliai.

Visą savo ilgą gyvenimą sapnuoju gražų sapną: einu Ílzenbergo dvaro takeliu, pakalnėje matau Ilgio ežerą, kurio bangelėmis žaidžia saulė. Į vandenį nusviręs žilvitis tebežaliuoja: jį vis dar tebemaitina jo šaknys,– tvirtai įaugęs šis paliegęs galiūnas į ežero pakrantę“.

Aldona Radeckienė (Trečiokaitė) „Prisiminimai apie Ilzenbergo dvarą“

Ilzenbergo dvaras buvo įkurtas 1515 m., tuo tarpu dvaro parkas – XVIII a. viduryje, šeimininkaujant čia vokiečių bajorų Orgies-Rutnbergų giminei.  XIX a. viduryje naujasis dvaro savininkas N.N.Fuchsas parką išplėtė, o 1896 m. Ilzenbergo dvarą nusipirkęs E. Dimša, parką dar labiau išpuoselėjo.

Sovietmečiu parkas buvo menkai teprižiūrimas. Sutvarkyti keletą dešimtmečių apleistą parką buvo nemenkas iššūkis.

Nuspręsta, kad labai svarbu išsaugoti buvusią parko erdvinę struktūrą, kartu maksimaliai išryškinant ir akcentuojant gerąsias parko savybes – senus, galingus pavienius medžius ir jų grupes.

Naujieji dvaro savininkai taip pat apsisprendė, kad parko erdvinę struktūrą turi formuoti medžiai ir krūmai, o egzotiniai augalai turėtų būti naudojami kaip akcentai, patraukiantys lankytojo dėmesį ir gražiai įsipinantys į bendrą parko foną.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId3e308e8a72

Geriausi istorijos liudytojai

Parko laiptai matė daug žmonių ir daug kartų. Per pastaruosius dešimtmečius jie jautėsi vieniši ir jau netvirti. Parkas atgimė, atgimė ir laiptai – dabar jie tapo daug tvirtesni ir platesni.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId6f9f89446c
 

Arklides gelbėjo Gedimino pilies meistrai

Pirmasis iššūkis buvo arklidžių atstatymas, kur sienos laikėsi taip nepatikimai, kad buvo net baisu prisiliesti. Kai kurios sienos išsaugotos sustiprinus pamatus ir „surišus“ akmenis, dalį jų teko išardyti ir sumūryti iš naujo.
Tik pradėjus darbus Ilzenbergo dvare, sužinota, kad du meistrai darbo su riedulių mūrijimu patirties įgijo tvarkant Gedimino pilį.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId9e45ba5930

Ši alėja dar mena tarpukario dvaro savininkus

Senasis dvaro kelias į rūmus veda pro svirną, kuris prieš keletą šimtmečių buvo gynybinė dvaro bastėja. Medžių tankmėje slėpęsis keliukas dabar tapo gražia alėja.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId3daa39441e
 

Naujasis kelias - ir į dvarą, ir į ūkį

Tvirta mūro tvora įrėminta dvarvietės teritorija svečius kviečia prie pagrindinių vartų, pro kuriuos patenkama į dvarą, parką ir ūkį.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProIdaa99d13768
 

Dvaro tvenkiniai vėl įgavo pirmykštį grožį

Itin purvinas darbas – taip tiesiogine prasme tiksliausiai būtų įvertintas senųjų dvaro tvenkinių atkūrimo projektas. Tiesa, dvaro tvenkinių lyg ir nebuvo – vietoj jų tyvuliavo neišbrendama pelkė, kurią pirmiausia reikėjo nusausinti ir tik po to imtis tvenkinių valymo ir formavimo darbų. Kad sunkioji technika neįklimptų ir neprasmegtų, daug darbų teko atlikti žiemą.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId3319fc3250
 

Svirnas - dvaro gynybinis postas

Svirnas – tvirtas ir gerai išsilaikęs statinys prieš keletą šimtų metų buvo gynybinis bastionas. Jo sienose yra šaudymo angos, o šalia pastato mūrų stovėjo keletas švediškų patrankų. Tarpukariu jos buvo padovanotos Kauno istorijos muziejui.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProIdc0486bac3a
 

Senolis ąžuolas įkvepia mums stiprybės

Didžiausias Ilzenbergo dvaro parke augantis ąžuolas paskelbtas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu. Šio galiūno  kamieno apimtis – 6,3 m, skersmuo – 2 m, o aukštis – 30,5 m, amžius - 500 metų.

Šis ąžuolas ilgą laiką slėpėsi tarp kitų medžių, tačiau pradėjus tvarkyti atkuriamo dvaro parką, ąžuolas iškart tapo parko įžymybe.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId0cd5c5a43d
 

Paslaptingasis parko statinys

Susipažinkite – tai rūkykla. Senovėje čia buvo rūkomi mėsos gaminiai. Rūkyklos buvo romantizuojamos ir mistifikuojamos. Ilzenbergo dvaro rūkykla irgi savotiškai mistifikuojama net šiais laikais. Taip, Aldonos Radeckienės-Trečiokaitės prisiminimus iliustruojančios nuotraukos su rūkyklos vaizdu aprašyme teigiama, kad tai – bokštas, kuriame anksčiau plakdavo baudžiauninkus.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId44850a97cc
 

Naujai įveistas sodas vaisius brandins ateityje

Pradėjome nuo gamtos: nuo parko ir sodo. Pastarajame jau auga daugiau nei 300 naujų vaismedžių: obelų, slyvmedžių, kriaušių, vyšnių, abrikosų. Netrukus čia atsiras ir vaiskrūmių.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProIde4c50d77ca
 

Amatų namas – dar vienas iš nebūties prikeltas pastatas

Iš ūkinio dvarvietės pastato nebuvo nieko likę – atrodė lyg frontas būtų praėjęs. Dabar jis jau baigiamas atstatyti ir čia bus Amatų namas.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProIda2bfcf8461
 

Tvarka sugrįžo ir į Ilgio ežero pakrantę

Valstybės siena tarp Latvijos ir Lietuvos eina Ilgio ežero viduriu. Tačiau ilgus dešimtmečius ežero pakrantės niekas netvarkė, tad ji visai nepuošė mūsų valstybės ribos. Pradėjus tvarkyti Ilzenbergo parką, kartu daug dėmesio buvo skirta ir ežero pakrantei sutvarkyti. Dabar čia jau malonu ir gražu pasivaikščioti.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProIdd10a36ce16
 

Maudynės dviejų valstybių pasienyje

Ilgio ežero pakrantėje nebuvo gerų vietų maudynėms. Todėl šalia būsimo kempingo pradėta tvarkyti ežero pakrantė, kur bus paplūdimys ir svečiams, ir čia gyvenantiems žmonėms.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId4203c8de9b
 

Rūmai

1863-1896 metais Ilzenbergo dvarą valdė N.N.Fuchsas. Jis perstatė Ilzenbergo dvaro rūmus, kurie iš esmės nepakeisti tokie išliko iki mūsų dienų.
Dvaro rūmai pastatyti XIX a. viduryje vėlyvojo klasicizmo architektūriniu stiliumi. Dviejų aukštų rūmų tūrinė erdvinė kompozicija – pusiau atviro tūrio, „L“ raidės formos plano, kurį sudaro Vakarų ir Pietų korpusai su mansardomis ir rūsiu po pietų korpusu. Stogo forma – dvišlaitė.

Fasadų architektūros tūrinės detalės: Pietų korpuso Pietų fasado plokštuminis portikas su keturiais tinkuotais plytų mūro piliastrais, antablementu bei virš jo iškylančiu trikampiu frontonu. Rūmų visų pusių fasadų frontonai aprėminti tinkuotais plytų mūro profiliuotais karnizais, o rūsyje – plytų mūro cilindriniai ir cilindriniai su liunetėmis skliautai. Manoma, kad rūsys galėjo būti pastatytas pirmųjų rūmų šeimininkų Kersenbrockų.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/istorija/dvaro-atstatymas#sigProId32a740aac7

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!