Dvaro legendos

Ši istorija nutiko apie 1860-uosius. Ilzenbergo jaunimas tuomet Jonines ir kitas šventes buvo įsigudrinęs švęsti Ilgio ežero saloje, kur augo senas ąžuolas. Merginos tikėjo, kad tik prie šio ąžuolo vaikinų pasakyti meilės žodžiai išliks tvirti ir ilgaamžiai, kaip ir pats ąžuolas. Todėl dažnai net pačios viliodavo vaikinus plaukti į salą.

2013 metų gruodį didžiausias Ilzenbergo dvaro (Rokiškio raj. ) parke augantis ąžuolas paskelbtas valstybės saugomu gamtos paveldo objektu. Šio galiūno  kamieno apimtis – 6,3 m, skersmuo – 2 m, o aukštis – 30,5 m, amžius - 500 metų.

Manoma, kad pirmoji Ilzenbergo dvaro pirtis buvo pastatyta XVII a. pradžioje, dvarą dar valdant jo įkūrėjams bajorams Kersenbrockams. Pirtis buvo skirta dvarininko šeimai – pastatyta atokiau nuo dvaro rūmų, vaizdingiausioje Ilgio pakrantės vietoje, iš kurios atsiveria vaizdas į ežero salą.

Ilzenbergo dvarą tiesiogiai kliudė1656 m. prasidėjęs karas tarp Švedijos ir Rusijos.  Apie tai byloja faktas, jog dvare būta trijų XVII a. patrankų, kurias paliko švedų kariuomenė. 1926 m. Ilzenbergo dvaro savininkė Livija Dimšaitė šias patrankas padovanojo Kauno Karo muziejui. Jos ir dabar stovi muziejaus sodelyje.  

Kaip nebūtų keista, tačiau Ilzenbergo dvaro istorija prasidėjo nuo karietos. O dar tiksliau – jeigu vokiečių riteris Berndtas Kersenbrockas 1515 metais nebūtų sėdęs į karietą ir išvykęs apžiūrėti jam dovanotų žemių, šiandien mes nežinotume, kas yra Ilzenbergo dvaras. Jo paprasčiausiai nebūtų.  

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd