Parkas

Parkas

Ilzenbergo dvarą 1515 metais įkūrė Livonijos ordino vasalas Berndtas Kersenbrockas. Jam priklausė 615 hektarų žemės ir dar 2234 hektarai žemės su valstiečiais. Iš archyvinių Rygos uosto dokumentų matyti, kad Ilzenbergo dvare jau anuo metu buvo sėkmingai plėtojama ūkinė veikla. B.Kersenbrockas per Rygos uostą prekiavo grūdais, sviestu, derva, prieskoniais ir kitais žemės ūkio produktais. 

2015 m. parko takai išgražėjoIstorinių šaltinių apie pirmųjų Ilzenbergo dvaro savininkų vokiečių bajorų Kersenbrockų valdomą dvaro sodybą nėra išlikę. Tačiau yra pagrindo teigti, kad dvarvietė savo infrastruktūra iš esmės niekuo nesiskyrė nuo tuo metu visoje Livonijoje ir Šiaurės rytų Lietuvoje egzistavusių dvarų sodybų, kurias sudarė gyvenamasis namas (rūmai) ir ūkiniai pastatai: tvartai, klojimas, svirnas, rūkykla, daržinė, ledainė, sūrinė, pirtis.

1863-1896 metais Ilzenbergo dvarą valdė N.N.Fuchsas. Jis perstatė Ilzenbergo dvaro rūmus, kurie iš esmės nepakeisti tokie išliko iki mūsų dienų.

Apie Ilzenbergo dvaro savininką vokiečių inžinierių N.N.Fuchsą žinių yra palikęs rašytojas G.Isokas. Jis užrašė vietinių žmonių pasakojimus apie Ilzenbergą. Pagal legendą, Ilzenbergo dvarą XIX a. perstatė vokiečių kilmės carinės Rusijos inžinierius,tiesęs šiame regione geležinkelį. Inžinierius nusipirkęs šioje vietoje žemės, pastatęs joje rūmus ir pavadinęs sodybą žmonos Ilzės garbei Ilzenbergu.

Kaip galime suprasti, legendoje persipynė teisybė su pramanais. Naujasis savininkas N.N.Fuchsas tikrai buvo vokiečių kilmės carinės Rusijos geležinkelio inžinierius. Tačiau, kaip ir minima aukščiau, Ilzenbergo dvaro pavadinimas žinomas jau XVI amžiuje. Nėra išlikę žinių, koks buvo N.N.Fuchso žmonos vardas. Galbūt, Ilzė ar Elza. Tai savo ruožtu galėjo paskatinti žmones sukurti legendą apie Ilzenbergo dvaro pavadinimo kilmę. Nereikėtų atmesti ir versijos, kad inžinierius ieškojo tinkamos vietos apsigyventi ir jam patiko toks parduodamo dvaro pavadinimo sutapimas su jo žmonos vardu.     

Dvaro rūmai pastatyti XIX a. viduryje vėlyvojo klasicizmo architektūriniu stiliumi. Dviejų aukštų rūmų tūrinė erdvinė kompozicija – pusiau atviro tūrio, „L“ raidės formos plano, kurį sudaro Vakarų ir Pietų korpusai su mansardomis ir rūsiu po pietų korpusu. Stogo forma – dvišlaitė.

Fasadų architektūros tūrinės detalės:  Pietų korpuso Pietų fasado plokštuminis portikas su keturiais tinkuotais plytų mūro piliastrais, antablementu bei virš jo iškylančiu trikampiu frontonu. Rūmų visų pusių fasadų frontonai aprėminti tinkuotais plytų mūro profiliuotais karnizais, o rūsyje – plytų mūro cilindriniai ir cilindriniai su liunetėmis skliautai. Manoma, kad rūsys galėjo būti pastatytas pirmųjų rūmų šeimininkų Kersenbrockų.

View the embedded image gallery online at:
https://ilzenbergas.lt/parkas#sigProIde44b9667b3

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd